تبلیغات
In The Name Of Love - اگر آب روی لپ تاپ تان ریخت چه باید کرد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
In The Name Of Love
اولین نیستیم....! اما بهترینیم

اگر روی لپ‌تاپ آب ریخت، چه كار كنیم؟

اگر روی لپ‌تاپ آب ریخت، چه كار كنیم؟


این اتفاق كه بخصوص برای لپ‌تاپ‌ها به وفور روی می‌دهد، معمولا به سوختن مدارهای الكترونیكی و از دست رفتن ابزارهای گران‌قیمت و باارزش منجر می‌شود.


اما با چند اقدام ساده و در عین حال سریع، می‌توان از افزایش ابعاد این فاجعه جلوگیری كرد.


                                                                                                                                          

اگر روی لپ‌تاپ آب ریخت، چه كار كنیم؟

اگر روی لپ‌تاپ آب ریخت، چه كار كنیم؟


این اتفاق كه بخصوص برای لپ‌تاپ‌ها به وفور روی می‌دهد، معمولا به سوختن مدارهای الكترونیكی و از دست رفتن ابزارهای گران‌قیمت و باارزش منجر می‌شود.


اما با چند اقدام ساده و در عین حال سریع، می‌توان از افزایش ابعاد این فاجعه جلوگیری كرد.

1

ممكن است در زندگی شما اتفاقاتی بیفتد كه در حد یك فاجعه، زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. یكی از این اتفاقات ریختن آب یا چای یا نوشیدنی‌های دیگر روی لپ‌تاپ یا دیگر تجهیزات الكترونیكی شماست. كارشناسان گیزمودو سعی كرده‌اند بهترین اقدامات اضطراری را در چنین شرایطی پیشنهاد بدهند:

1- سریع باشید


بله، ممكن است شما اشتباه كرده باشید. شما همین الان نوشیدنی خود را روی لپ‌تاپ گران‌قیمت خود ریخته‌اید. ما هم احساس شما را درك می‌كنیم، اما الان زمان نشستن و افسوس خوردن نیست. هر ثانیه‌ای كه از دست بدهید، رطوبت به داخل تجهیزات لپ‌تاپ نفوذ می‌كند و ممكن است باعث ایجاد اتصالات كوتاه و تباهی قطعات الكتریكی شود. پس سریع باشید.

اول از همه با كشیدن سیم برق وسیله الكترونیكی خود شروع كنید. اگر این وسیله یك لپ‌تاپ است، باطری آن را نیز هر چه سریع‌تر جدا كنید. اگر صفحه‌كلید (كی‌بورد) كامپیوترتان است، آن را از كامپیوتر جدا كنید. مایعات باعث ایجاد اتصالات كوتاه در تجهیزات الكترونیكی شما می‌شوند و به همین دلیل جدا كردن آن‌ها از جریان برق می‌تواند شانس نجات یافتن دستگاه شما را افزایش دهد!

2- خسارت را ارزیابی كنید

حال كه دستگاه را از جریان برق جدا كرده‌اید، چند ثانیه‌ای را صرف بررسی محل و كمیت ریزش مایع كنید. اگر این حادثه فقط در اندازه ریختن چند مایع روی كی‌بوردتان بوده، شاید جدا كردن چند كلید اطراف محل آب‌ریختگی بتواند مشكل شما را حل كند. در این مواقع ما استفاده از دستمال الكلی را توصیه می‌كنیم كه لكه‌ها و آلودگی‌ها را در خود حل كرده و خیلی سریع خشك می‌شود.

شما می‌توانید با هزینه بسیار پایینی این دستمال الكلی را از داروخانه تهیه كنید و برای مواقع اضطراری در دسترس نگاه دارید.

در بسیاری از موارد، پاك كردن كی‌بورد و كلیدها مشكل را حل می‌كند. البته شاید در اثر ریختن آب یا چای روی كی‌بورد هیچ مشكلی برای آن پیش نیاید، اما به یاد داشته باشد كه اگر شما تمام قسمت‌ها را به خوبی پاك نكنید، بعد از خشك شدن رطوبت كلید‌ها شما مانند گذشته كار نمی‌كند و ممكن است حالت چسبنده پیدا كند.

اما اگر رطوبت محدود به سطح وسیله الكترونیكی نیست و به درون آن نفوذ كرده است، برای عمل جراحی آماده شوید!
2

3- قطعات را از هم جدا كنید

شما نمی‌توانید بدون باز كردن یك وسیله الكترونیكی آن را به خوبی تمیز كنید. اگر فكر باز كردن این وسایل شما را به وحشت می‌اندازد، قابل درك است. اما به یاد داشته باشید كوچك‌ترین شانس برای درست كردن وسایل گران‌قیمت شما بهتر از هیچ شانسی است. التبه اگر شما نمی‌دانید كه كدام سمت پیچ‌گوشتی را باید برای باز كردن پیچ‌ها استفاده كنید، شاید تماس گرفتن با یكی از دوستان باتجربه ارزشش را داشته باشد.

با استفاده از یك پیچ‌گوشتی كوچك، وسیله الكتریكی خود را باز كنید البته مشخص است كه دستورالعمل واحدی برای باز كردن همه دستگاه‌های الكتریكی وجود ندارد، اما ما در این جا چند نكته می‌گوییم كه شاید به دردتان بخورد.

شاید شما برای باز كردن وسیله الكتریكی‌تان نیاز به كمی نیروی بیش‌تر داشته باشید. اما در مورد مدارهای الكتریكی دقت زیادی داشته باشید. اگر باز كردن یك وسیله نیاز به نیروی بیش‌تر از حد معمول نیاز دارد، احتمال وجود پیچ‌های مخفی را فراموش نكنید.

در نگهداری از پیچ‌های خود دقت كنید. حتی آن‌ها را در یك فنجان قهوه هم نگذارید، چرا كه بسیاری از وسایل دارای پیچ‌های با اندازه‌های متفاوت هستند و به همین دلیل شما در هنگام بستن وسیله خود باید به یاد بیاورید كه هر پیچ برای چه جایی است.

اگر یك وسیله الكتریكی خیلی پیچیده به نظر می‌رسد و شما نگران هستید كه نتوانید آن را دوباره به حالت اول برگردانید، نگران نباشید. یك دوربین دیجیتال بردارید و قبل از جدا كردن قطعات از وسیله خود چند عكس بگیرید.

هدف اصلی شما رسیدن به هر بورد الكتریكی یا قطعاتی است كه ممكن است در اثر ریختن آب مرطوب شده باشند. اگر شما در حال جدا كردن قطعات لپ‌تاپ هستید، باید بورد اصلی و تمام بوردهای كوچك متصل به آن را جدا كنید.
3

4- تمیز كنید


زمانی كه شما قطعات لپ‌تاپ خود را جدا كردید، نوبت پاك كردن لكه‌ها و رطوبت است. اگر شما روی قسمتی از بورد

خود لكه می‌بینید، می‌توانید با دستمال الكلی آن را پاك كنید. اما اگر تمام بورد شما آلوده شده است، باید دست به كار بزرگ‌تری بزنید. به طور كامل بورد خود را از دستگاه جدا كرده و آن را زیرآب و صابون بگیرید.

بله درست شنیدید. آن را زیر آب بگیرید. ما همیشه باید تجهیزات الكتریكی را از رطوبت دور نگاه داریم، اما گاهی زمانی می‌رسد كه شما مجبورید با آتش به جنگ آتش بروید. به آرامی دست خود را روی آن بكشید و اجازه بدهید كه آب و صابون كار خود را انجام دهد.

برای آن كه بهترین نتیجه را بگیرید، بهتر است از آب مقطر یا آب دیونیزه استفاده كنید كه می‌توانید از بسیاری از سوپرماركت‌ها آن را خریداری كنید. آب شیر ممكن است بعد از خشك شدن روی بورد شما رسوب كند.

البته واضح است كه می‌خواهید خیلی سریع متوجه شوید آیا دستگاه شما به درستی كار می‌كند یا خیر، اما شما باید اندكی صبر كنید. قدم بعدی این است كه اطمینان حاصل كنید همه تجهیزاتی كه شسته‌اید به طور كامل خشك شده‌اند. بهترین راه خشك كردن این تجهیزات با هواست، چرا كه دستمال كاغذی یا دستمال ممكن است پرز یا تكه‌های بسیار ریزی در بین قطعات به جا بگذارند. برای آن كه به روند خشك شدن سرعت ببخشید می‌توانید از ژل سیلیكا یا برنج سفید استفاده كنید و قطعات را در بین آن قرار دهید.

شما حتی می‌توانید برای خشك كردن سریع‌تر از پنكه یا سشوآر استفاده كنید. اما سعی كنید از فاصله دور و با حرارت كم استفاده كنید. حرارت بالای سشوار میتواند مدار شما را ذوب كند!

زمانی كه همه قطعات كاملا پاكیزه و خشك شدند، زمان بستن همه قطعات در سر جای خودشان است. در این مرحله می‌توانید از عكس‌هایی كه گرفته‌اید، كمك بگیرید و اطمینان حاصل كنید كه همه چیز به درستی در جای خود قرار گرفته است. ما ضمانت نمی‌كنیم كه بعد از انجام این مراحل وسیله برقی شما به حالت اول برگردد، اما حداقل شما می‌دانید كه همه تلاش خود را كرده‌اید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

پنجشنبه 27 آبان 1389 :: نویسنده : CLICK 1
جمعه 24 شهریور 1396 09:18 ق.ظ
I couldn't resist commenting. Perfectly written!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


گفتـــــــــــم خرابت میشوم
گفتی تو آبادی مگـــــــــــر؟
گفتـــــــــــم ندادی دل ب من
گفتی تو جان دادی مگـــــــــــر؟
گفتـــــــــــم ز کویت میروم
گفتی تو آزادی دگـــــــــــــــر
گفتـــــــــــم فراموشم نکن
گفتی تو در یادی مگـــــــــــر؟


سلام به دوستان گرامی امیدوارم ساعات خوبی را سپری کنید

با تشکر مدیر وب سایت

مدیر وبلاگ : CLICK 1
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
دوست گرامی از نظر شما این وب سایت چگونه است ؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

جای تو خالی-پویا بیاتی

كداهنگ برای وبلاگ